GRE جی آر آی چیه؟

این روزا که تب رفتن بسیار بالا گرفته به تبع اون بازار ازمونهاش هم داغ شده. من میخوام تجربیاتم رو درمورد ازمون ها و روند اپلای تا جایی که میتونم رو بنویسم. حتی اگه به درد یک نفر هم بخوره برام کافیه. فعلا مقدمات جی آر ای رو خواهم گفت.


جی آر ای چیه؟

GRE یک ازمونه که توسط ETS برگزار میشه و اغلب کسایی که میخوان در کشور آمریکا (و بعضی دانشگاهای کشورهای دیگه مثل کانادا) در مقاطع ارشد و دکترا تحصیل کنند به اون نیاز دارند. مثلا من میدونم دانشگاه بلونیای ایتالیا یه بورس جی آر ای داره ینی به چند نفر که بالا بشن بورس میدن.

این آزمون شامل سه قسمت Verbal و Quant و Writing هست. قسمت وربال به سنجش سطح زبان انگلیسی شما میپردازه. کوانت هم شامل سوالات ریاضی هستش. و رایتینگ هم که مثل انشا میمونه.

از کجا بفهمم دانشگاه از من GRE میخواد؟

خیلی ساده ست. توی گوگل بزنید مثلا "Harvard university industrial engineering requirements" شما با این کار مدارک و شرایط مورد نیاز برای اپلای در رشته مهندسی صنایع دانشگاه هاروارد رو خواهید فهمید.

نمره ها در GRE چجوری ن؟

وربال و کوانت از 170 اند. نمره منفی وجود نداره. همه رو هم اشتباه بزنی فک نکنم از 130 کمتر شی. بله یه کم عجیبه.

رایتینگ هم از ۶ هست.

برای GRE چه نمره ای خوبه؟

این موضوع جوابش هم خیلی آسونه هم خیلی پیچیده ست.

جواب آسونش اینه معلوم نیست و هرچی بالاتر بهتره. چون اغلب دانشگاها برای جی آر ای حداقل اعلام نمیکنن. اگرچه بعضیا هم اعلام میکنن مثلا کوانت بالاتر از 155 باشه ولی خب خیلی کمه.

جواب سختش اینه که شما به عنوان یه اپلیکنت (اپلای کننده) مجموعه از رزومه و شرایط خودت رو داری برا اونا میفرستی و اونا از بین تو و استخری از اپلیکنتها میخوان یکی یا چندتا رو انتخاب کنن. پس الزاما تنها شرط پذیرش یا عدم پذیرش جی ار ای نیست.

اما سوال بهتر اینه که برای امریکا از بین همه شرایط ما مثل معدل و اسم دانشگاه و مقاله و سایر خود جی ار ای چقدر تاثیر گذاره؟

من میگم خیلی زیاد. خیلی بیشتر از اونی که فکرشو بکنی.

چرا؟ ببینید اغلب دانشگاهای امریکا این روزا تصمیم رو صرفا بر عهده استاد نمیذارن و دپارتمان هم خیلی توی نظر نهایی رد یا قبول دانشجو تاثیر گذارن و دپارتمان هم به هزار و یک دلیل براش جی ار ای خیلی مهم تر از خیلی از فاکتورهای فوق الذکر هست. پس پذیرش شما و از اون مهم تر فاندی که قراره بگیرید به طور جدی تحت تاثیر نمره جی ار ای شماست. پس جدی بگیریدش.

حالا آخرش چند بگیریم؟

والا بستگی به رشتتون داره. مثلا انسانی ها براشون ریاضی اونقدرا مهم نیست. برای مهندسی ها ریاضی خیلی مهمه. من چون خودم مهندسی بودم رو میگم:

کوانت رو به زیر ۱۶۰ فکر نکنید. خیلی ضایعه برای یه مهندس که زیر ۱۶۰ بشه. از اون بالاتر هرچی بیشتر بهتر.

برای وربال من خودم 153 شدم که برای یک دانشجوی اینترنشنال به نظر خودم عالیه. از ۱۴۰ تا ۱۴۴ بد. 144 تا 148 خوب. 148 تا 153 عالیه و ازون بالاتر دیگه نور علی نور. البته اینا نظر منن.

رایتینگ هم همه 3 میشن تقریبا. خیلی بد باشی 2.5 و خیلی خوب باشی 4 و 3.5. من نمره غیر اینا ندیدم.

کجاها جی آر ای برگزار میشه؟ هزینه ش چقدره؟ چجوری میشه ثبت نام کرد؟

همه این اطلاعات داخل سایت ETS هست.

اما به صورت کلی بخوام بگم. این ازمون توی ایران برگزار میشه. توی تهران که ماهی چندبار در تهران برگزار میشه. مراکز تبریز و اصفهان و زنجان هم عموما برگزار میکنن. از کجا بفهمم کی برگزار میشن؟ از اینجا.

هزینه ش؟ 205 دلار

چجوری پرداخت کنیم! ما که کردیت کارد نداریم! سایتهایی هستن مثل شریف ویزا و تهران پیمنت که پرداختهای ارزی رو انجام میدن و ازتون حدود 6 یا 7 درصد کارمزد هم میگیرن.

ثبت نامش هم ساده ست. اول اکانت رو میسازید برای خودتون. اگر کردیت کارد دارید پولو میریزید. وگرنه یوزرنیم و پسورد رو میدید مثلا به شریف ویزا و اونا براتون ثبت نام رو تکمیل میکنن.

چجوری برای جی آر ای آماده بشیم؟

در پست بعدی میگم


/ 0 نظر / 5 بازدید